Jak odbierać polską TV za granicą – gratis ?

In: TV|TV wszędzie

1 gru 2010

Od ponad 20 lat mieszkam za granicą. Pracuję. Oswoiłem się tym nowym miejscem, bywa, że jestem tu szczęśliwy. Ale wciąz miałem poczucie braku. Tęsknota za krajem. Ona jest chyba w każdym, kto opuścił swe rodzinne strony. Jedni odczuwają ją pewnie bardziej, inni mniej.. ale każdy z nas to zna.

Ten smutek w głębi serca – i tę radość, gdy spotykamy kogoś z rodzinnych stron, rozmawiamy, czujemy się chociaż przez chwilę jak w Polsce, kraju, którym się wychowaliśmy, dorastaliśmy… z którym wiąże nas tyle miłych wspomnień.

Jak wielu innych – znalazłem sposób na zmniejszenie i oswojenie tej tęsknoty. To telewizja. Dokładniej – programy polskich telewizji. Odkąd mieszkam w Niemczech, zawsze szukałem możłiwości odbioru tych programów. Różnie z tym było. Najczęściej – skromnie. Jeden, nieraz dwa. Anteny satelitarnej nie chcę i nie mogę zainstalować – administracja budynku się nie zgadza.

W ofertach operatorów kablówki u mnie w Hamburgu królowała i wciąż jest najczęściej spotykana TVP Polonia. Oczywiście za dopłatą. Specjalne pakiety z kilkoma (niestety dziwnie, jakby przypadkowo dobranymi) programami polskiej tv kosztują tu od prawie dziesięciu euro miesięcznie wzwyż.

Od niedawna mam stałe szybkie łącze internetowe. Myślałem, że poglądam trochę polskiej tv w internecie.
Ech, złudzenia… Szybko się rozczarowałem. Przede wszystkim brakuje polskiej “żywej” tv, czyli emisji takich programów, który można odbierać w kraju.

To co jest, to też zasady płatne. Już się przyzwyczaiłem do napisów “Wykup abonament…” albo “Aby obejrzeć ten program, wyślij SMS na nr…”.  Owszem, mogę stąd wysłać. Ale to kosztuje dużo drożej w niż w Polsce !  A co za to mam? Dostęp przez internet do pojedynczych nagranych programów. Dostęp na krótko. I praktycznie nic live.

A właśnie to mnie najbardziej interesuje. Lubię nie tylko oglądać newsy. Chętnie czytam wiadomości na “paskach” w programach informacyjnych typu TVN24. Mam wtedy wrażenie, że jestem naOferta tv z PL w Hamburgu bieżąco – bo JESTEM !

Co ważniejsze – mam świadomośc, że płacenie abonamentów za tv w sieci i dostęp przez SMS nie jest “rozwiązaniem systemowym”, o których mnie tu uczyli na szkoleniach biznesowych.

Gdy dowiedziałem się o systemie HAVA i jego możliwościach, była to dla mnie prawdziwa rewelacja. Wspaniałe odkrycie !   Ktoś nareszcie pomyślał, jak rozwiązać mój problem. Moja wdzięczność dla konstruktorów tego sprzętu rośnie z dnia na dzień. mało tego – system jest doskonalszy i daje więcej możłiwości niż antena satelitarna, która kiedyś mi się marzyła.

Szybko zdecydowałem się na zakup. I zawsze będę mile wspominał tę chwilę, gdy pierwszy raz… Ale po kolei.
Najpierw zamontowałem HAVA Wireless HD u siebie w domu,w Hamburgu. Szybko poszło, chociaż nie jestem zbytnio technicznie uzdolniony. Sprawnie poszła też instalacja oprogramowania na komputerze i przygotowanie urządzenia do pracy w mej sieci WiFi.

Już po kilkunastu minutach oglądałem na moim komputerze programy z mej kablówki. Moja najnowsza nagrywarka HDD (firmy PANASONIC) nie była jeszcze wprawdzie w bazie pilotów HAVA Wireless HD, ale nauczenie urządzenia wszystkich potrzebnych mi rozkazów pilota mego EX97 zajęło krócej niż kwadrans. Od tej pory steruję nagrywarką z komputera. I radośc jest ogromna – bo dzięki HAVA mój rekorder nagrywa teraz dla mnie i pokazuje mi na żywo takie polskie programy, których nigdy nie zobaczę ani w tutejszej kabłówce, ani w sieci.

Niemożłiwe?

A jednak możłiwe !   Wpadłem na pomysł, że zawiozę moje urządzenie HAVA i rekorder HDD do… Polski, do rodziny. Zrobiłem to 3 tygodnie temu. Podłączyłem rekorder do ich kabłówki, a doMoja HAVA i rekorder w W-wie rekordera podpiąłem HAVA.

Gdywróciłem do Hamburga, moja radość nie znała granic.

Dzięki HAVA Wireless HD – bo ona też nie zna granic !

Teraz oglądam z Polski te kanały tv, które chcę i kiedy chcę. Jestem na bieżąco. Mam taki zestaw programów, jaki miałbym mieszkając w Polsce. TVP Polonia z kabłówki w Hamburgu praktycznie już nei ogladam – wszystko mam z mojej HAVY, a wybór jest spory – prawie 50 polskojęzycznych programów ! Nie mam już poczucia, że coś straciłem wyjeżdżając z kraju. Teraz dopłacam do kablówki rodzinie. Ona jest zadowolona – a najbardziej ja !  HAVA działa już bez przerwy 3 tygodnie. W Warszawie – tam nagrywa też mój rekorder. A o tym, co nagra, i co chcę oglądać na żywo – decyduję ja z Hamburga. Wszystko przez internet. Kilka kliknięć i już.

HAVA Player w Hamburgu

Jest super, tego mi długie lata brakowało. i teraz wiem, że warto mieć internet i i płacić za niego (razem z telefonem mam go tu za 20 euro). Jakość przekazu przeszła moje oczekiwania – jest lepiej i płynniej, niż z internetowych telewizji. Do tego też w laptopie i komputerze mam tu mój ulubiony “time-shifting”, korzystam z niego,oczywiście.

Ostatnio noszę się z zamiarem kupna… drugiego urządzenia HAVA. Będzie stało u mnie w domu. Mam już dla niego ciekawe zastosowanie. Ale o tym napiszę wkrótce, gdy zainstaluję.

Jeśli ktoś chciałby skorzystać z moich doświadczeń – proszę o maila na andrzej.markowski@wp.pl .

Chętnie podpowiem, co zrobić i jak najlepiej wykorzystać ten rewolucyjny system.

Załączam kilka zdjęć: z mego monitora z Hamburga i widok HAVY z moim rekorderem - z Warszawy.

Zeby zobaczyć lepiej wspaniałą jakość przekazu, wystarczy kliknąć tutaj.
Otworzy się nowa strona z dużą wersją tego zdjęcia (130 kB).

Polecam – i pozdrawiam wszystkich fanów polskiej telewizji – w Polsce i za granicą !

Andrzej M., Hamburg

1 Response to Jak odbierać polską TV za granicą – gratis ?

Avatar

Malach

sierpień 13th, 2012 at 16:56

Wie geht es in der Schweiz? Kann man auch polnische TV Sender empfangen?
Pozdrowxiena i psrosze o odpoewiedz, mam taka sama potserzebe

O blogu...

Serwis ten poświęcony jest nowinkom technicznym ze świata systemów telewizyjnych LIVE TV, kamer zrobotyzowanych, mikserów cyfrowych oraz nadawania na żywo do Internetu.

Kontakt: 

    

    

CITY VIEW LIVE TVPodgląd na żywo z kamery systemu
City View LiveTV

 

Newsletter


LIVETVSYSTEMS na Facebooku

Ostatnie odwiedziny na blogu